سیستم ضد عفونی کردن آب

این سیستم ها معمولا جهت حذف برخی آلودگیهای موجود در آب مانند کلیفرمها، باکتریها، جلبکها، قارچها و غیره در آب به کار می روند. مهمترین این سیستم ها به صورت زیر است.

5-1- سیستم کلر زنی

کلر اولین ماده انتخابی در گندزدایی آب است زیرا ارزان، موثر و کاربرد آن بسیار ساده است. برای جلوگیری از آثار سمی آن توسط دستگاه کلرزنی به آب اضافه می‌شود. ترکیب آمونیاکی کلر نیز برای گندزدایی آب به کار می‌رود لیکن اثر آن کندتر از اثر کلر است. این امر باعث محدودیت استفاده از آن شده است. توجه به حجم آب مورد گندزدایی و وسعت پروژه، روش کلرزنی تعیین می‌گردد. کلر ممکن است به یکی از اشکال زیر در دسترس باشد:

الف) گازکلر

ب) کلرامین

ج) پرکلرین یا هیپوکلریت کلسیم

د) دی اکسید کلر

میزان هیپوکلریت یا پر کلرین جهت ضد عفونی کردن آب حدود 3-5 گرم در متر مکعب می باشد ولی با توجه به آلودگی های موجود در آب حداقل باقیمانده کلر در آب باید بین 5/0 تا 1 میلی گرم بر لیتر باشد. از طرفی حداقل 30 دقیقه برای زمان تماس کلر با آب منظور می گردد تا عمل گند زدایی صورت پذیرد. لازم به ذکر است در کاربرد کلر به صورت گاز کلر حتما باید تمهیدات ایمنی به صورت کامل انجام شود.

5-2- سیستم ازن زنی

یکی از آلوتروپهای اکسیژن با علامت O3 که گازی با اکسیدکنندگی بسیار بالاست. ازن معمولاً ناپایدار بوده و در بسیاری از واکنش‌ها مانند کلر عمل می‌کند و با مکانیزم ترکیب شدن با پروتئین و بی‌اثر کردن آنزیم کاهنده که برای تنفس یاخته مهم است، به عنوان میکروب کش عمل می‌کند. خاصیت اکسیدکنندگی این گاز باعث می‌شود تا کاربردهای صنعتی زیادی داشته باشد.

ازن ( O3 ) با تحت تابش قرار دادن هوا ویا تحت تابش قرار دادن ماورای بنفش ( O2 ) تولید می شود. ازن فرم ملکولی از اکسیژن است که در آن سه اتم اکسیژن به یکدیگر متصل شده اند. اتم اکسیژن اضافی در ساختار ازن، آن را به قوی ترین اکسیدکننده موجود در حال حاضر تبدیل کرده است.

از آنجا که ازن بسیار ناپایدار است و تحت شرایط عادی به سرعت تجزیه می شود، امکان نگهداری و فروش آن به صورت تجاری ممکن نیست.   امروزه سیستم های ازن ژنراتور اکسیژن را از هوا دریافت کرده و گاز ازن تولید می کنند. باقیمانده گاز ازن نیز در آب نباید بیش از 2-1 میلیگرم بر لیتر باشد.

5-3- لامپ یووی(UV)

UV، موجی است در گستره امواج الکترومغناطیسی با طول موجی کوتاه‌تر از نور مرئی، ولی بلندتر از پرتو ایکس. به بیانی دیگرانرژی آن کمتراز پرتو ایکس، ولی بیشتراز نور مرئی است.

طول موجهای کوتاه اشعه فرابنفش می‌تواند باکتری‌ها و سایر ارگانیسمهای کوچک را منهدم کند. به همین دلیل برای ضد عفونی کردن سطوح مانند اتاقهای بیمارستانها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از پرتو فرابنفش برای ضد عفونی آب، موادخوراکی، تجهیزات پزشکی و لوازم صنعتی و غیره می‌توان استفاده نمود.

دلایل پذیرش اشعه فرابنفش: نیاز به حمل و نقل و انبار مواد شیمیایی ندارد، با تغییرات PH و دما، کارایی آن چندان تغییر نمی‌کند، فراورده جانبی به وجود نمی‌آورد، ایجاد طعم و بوی شیمیایی نمی‌کند، زمان تماس لازم برای گندزدایی بسیار کوتاه می‌باشد و روی گروه هوازی اثر فوق‌العاده دارد.

طبق تحقیقات انجام شده طول موج 25/4 نانومتر بیشترین اثربخشی را دارد و از فوائد مفید استفاده از UV، عدم تأثیر اشعه روی ماهیها، گیاهان و محیط است، اشعه UVفقط روی جریان آبی که از درون دستگاه می گذرد تأثیر دارد. بنابراین نیازی به افزودن تهویه و یا تناسب دما نیست.   

معایب ضدعفونی اشعه: عدم وجود باقی‌مانده ضدعفونی کننده، عدم وجود اطلاعات فنی دربارهٔ چگونگی عمل سیستم‌های UV در شرایط مختلف، برای مواد آلی مناسب نیست، برای سطوح غیرقابل دید مثل زوایا و خلل و فرج مناسب نیست و روی بعض از اشیا اثر کمتری دارد مثلاً اشعه می‌تواند سطوح آلومینیوم و شیشه را استریل کند ولی روی چوب و لاستیک و کاغذ را نمی‌تواند استریل کند.

5-4 سامانه گندزدایی مولتی اکسیدان

 سامانه گندزدایی پیشرفته مولتی اکسیدان که یک روش جدید ضد عفونی کردن آب است یک فرآیند کنترل شده الکترولیز نمک طعام است که محلولی از ترکیبات مولتی اکسیدان شامل دی‌اکسیدکلر، کلرگازی محلول، ازن، اکسیژن، آب اکسیژنه، اسید هیپوکلرو و هیپو کلریت سدیم تولید می‌کند که قابلیت استفاده در گندزدایی هرگونه آب مصرفی را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *