روش وتلند

وتلند یکی از روش های طبیعی تصفیه فاضلاب های شهری و صنعتی است،که با در نظر گرفتن هزینه های اولیه کم برای احداث و بهره برداری و نیز نگهداری و راهبری بسیار ساده آن به عنوان روشی اقتصادی و مقرون به صرفه در طرح های مهندسی مطرح بوده که در رفع آلودگی های زیست محیطی اثر مطلوبی داشته است.از مزایای این روش نسبت به سایر روشها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

1-عملکرد ساده  استفاده از نیزارهای بومی وطبیعی

2 – انتخاب محل سایت تصفیه خانه دور از مناطق مسکونی که از ازادی عمل بیشتری نسبت به دیگر سیستم های تصفیه برخوردار باشد

3- پایین ساخت تصیه خانه

4-عدم تجمع حشرات به علت جریان زیر سطحی

5-عدم تولید بوی نا مطبوع 

6-ایجاد فضای سبز زیبا ومحل مناسب جهت جذب حیات وحش (پرندگان- خزندگان بومی) که موجب برقراری یک  اکوسیستم پایدار میگردد.سیستمهای تصفیه طبیعی درعین تکنولوژی پایین دارای راندمان بالایی هستند

 

سیستم وتلند می تواند مقادیر بالایی از اکسیژن مورد نیاز بیو شیمیایی (BOD5) ، جامدات معلق (SS) و نیتروژن و همچنین فلزات ، عناصر کمیاب و پاتوژن ها را حذف کند. وتلند ها دارای فعالیت بیولوژیکی بالایی هستند. زیرا گونه های مختلف گیاهی، جانوران وارگانیسم ها در ترکیب خاک وجود دارد که این شرایط، موجب تصفیه فاضلاب و بهبود کیفیت پساب می گردد. به طور کلی نیزارهای مصنوعی به دو دسته، وتلند های جریان سطحی با سطح آزاد آب (FWS) و وتلند های زیر سطحی (SSF) تقسیم می شوند. جریان فاضلاب در وتلند های زیر سطحی(SSF) می تواند به صورت جریان عمودی روبه بالا وجریان افقی ساخته شود. وتلند از شن، ماسه و خاک با دانه بندی مناسب پر می گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *